Hlog
Dnes je: pátek 29.březen 2024   Svátek má: Taťána 

Který editor je ten nejlepší ?


V tomto článku se pokusím upozornit na zajímavé editory (programy pro psaní zdrojového kódu většiny programovacích jazyků), které jsem za posledních několik let měl možnost vyzkoušet. V žádném případě se nejedna o úplný a kompletní seznam všech možných editorů - to by byla roční práce :-). Nebudu se zde věnovat WYSIWYG editorům HTML kódu ani kolosům jako jsou DREAMWEAVER, HOMESITE nebo FRONTPAGE, které jsou neuvěřitelně drahé a opravdoví mistři je stejně nepoužívají. Na platformě WIN máme celkem slušný výběr. Kód se sice dá psát i v poznámkovém bloku, ale k psaní rozsáhlejších skriptů není tento prográmek zrovna efektivní. Dobrý editor by měl být free, měl by mít intuitivní ovládání, undo, barevné zvýraznění vybraných řádků a zvýraznění syntaxe pro nejznámější programovací jazyky jako PHP, ASP, HTML, JAVA, PERL, PYTHON, C++, JAVASCRIPT, XML... dále CSS, MySQL... Některé mají kromě již zmiňovaných schopností i zobrazení výstupů z funkcí a tříd, seznam proměnných, debugger atd. Začnu domácími produkty.

PROGRAMMER'S WIZARD 2
(autor: Petr Ešner) Disponuje již zmiňovaným barevným zvýrazněním vybraných řádků, očíslováním řádků, vestavěným FTP klientem, syntax editorem (v základu umí 38 jazyků), hex editorem, script editorem, umí makra, má vlastní kalkulačku, zvládá kódování ISO 8852, 8862, 8859, ascii, WIN-1250 a jednotlivé převody mezi nimi. Můžete si vybrat styl zakončení řádků (win, unix, macintosh), znakovou sadu (win, dos), možnost nastavení typu a velikosti fontu, podpora drag & drop operací, vlákna, možnost výběru typu komentářů, výběr druhu ohraničení řetězců, snad neomezené undo. Velmi příjemné je automatické doplňování párových tagů (lze nastavit). Můžete si otevřít celý projekt, který pak vidíte v úzkém levém okně, kde jsou zobrazeny všechny soubory projektu. Jednotlivé otevřené soubory mají dole své záložky, pomocí kterých otevřené soubory přepínáte. K programu existují i různé zásuvné moduly. Programmer's WizardAutor již program zřejmě nevyvíjí a stránky projektu na http://pwiz.hyperlikn.cz již neexistují. Ke stažení ze Slunečnice zde. Závěr - můj nejoblíbenější a mnou nepoužívanější editor.

JUNO
(autor: Jan Křížek) Dle autora se jedná o vyvojové prostředí pro webové aplikace v PHP, ale dá se použít pro psaní kódu i ostatních jazyků (v základu je syntaxe pro PHP, ASP, HTML, CSS a MySQL, ale není problém si vytvořit další schémata). Celé vývojové prostředí se neinstaluje - jen se rozbalí do vybraného adresáře a provede se základní nastavení. Součástí balíčku jsou i specifikace HTML 4.01, CSS 2 a Manuál k PHP 4.23. K nim máte pak jednoduchý přístup k přímo z programu. Doporučuji nainstalovat a rozchodit i debugger - stojí to za to. Pak můžete jednoduše krokovat své skripty a sledovat výstupy z funkcí a tříd. Při instalaci (rozpakování manuálů a specifikací je dobré si ve složce manuál vytvořit podsložky s manuály (pro CSS vytvořte složku css a do ní pak rozbalte obsah archivu...)) Před započetím instalace debuggeru si pozorně přečtěte návod. Po rozbalení manuálu k PHP do složky php je nutné přejmenovat soubor manual.html na index.html. Pak už jen zbývá spustit soubor juno.exe a na úvodní obrazovce nastavit cesty k manuálům (MySQL manuál není součástí instalace a dá se stáhnout z http://www.mysql.com/downloads/download.php?file=Downloads%2FManual%2Fmanual.zip&pick=mirror). V levém menším okně jsou přepínatelné záložky PROJECT - to samé jako v Programmer's wizardu, HELP - zobrazení nainstalovaných nápověd a manuálů, CODE BROWSER. Pokud chcete používat debugger nebo prewiew pro PHP skripty, nepotřebujete instalovat Apache nebo jiný server, stačí mít nainstalované PHP a správně k němu nastavit cestu v základním nastavení na záložce PHP. Dále JUNO umí číslování řádků, barevné označení (jen červeně) vybraných řádků, výběr typu a velikosti fontu, spoustu kódování, zakončování řádků (win, unix, macintosh). Velmi se mi líbí šablony (templates), v základu je jich jen pár, ale můžete si nadefinovat vlastní (často používané tagy nebo funkce a jedním klikem tyto vložíte do kódu)...Juno Při psaní kódu se vám při psaní proměnných po sekundovém intervalu zobrazí seznam všech proměnných vyskytujících se v daném skriptu a dole v nejspodnějším okně se objevují výstupy z funkcí. Samozřejmostí je také undo, doplňování tagů (lze nastavit) a několik tlačítek pro vložení základních HTML tagu jako jsou formuláře, seznamy atd. Závěr - dobrý editor, vhodný právě díky debuggeru na ladění PHP skriptů na "lokálu". Stránky projektu naleznete na http://www.krizkules.cz/juno/index.php, kde je také podrobný popis a nápověda pro instalaci a zprovoznění. Link na stažení je zde.

jEdit
(autoři: Slava Pestov, Alex Levin, Alexander Maryanovsky a další) Tento editor je zvláštní tím, že je naprogramovaný celý v javě a z toho vyplývajících výhod i nevýhod. K dispozici jsou verze pro Windows, Linux, MacOS X, Unix a OS/2. Ve verzi 4.1, kterou používám má k dispozici 3 skiny - METAL, CDE a WINDOWS (pro ty, kterým by se vzhled nelíbil). K dispozici je opět celá řada nastavení a téměř na všechno jsou klávesové zkratky. Otevřené skripty nemají záložky jako u předchozích dvou produktů a přepínání mezi jednotlivými otevřenými skripty je zde řešeno pomocí selectu podobného těm z webových formulářu. Ten má šířku přes celé okno programu a je umístěn pod hlavním menu. )... Řádky jsou očíslované (dá se vypnout), barevně zvýraznit lze řádek pomocí klávesové zkratky CTRL+e CTRL+m nebo příkazem z menu markers. Pokud ve skriptu provedeme změnu a nemáme uloženo upozorní nás na to malá červená disketa v levém horním rohu - v řádku, kde se i přepínáme mezi jednotlivými otevřenými skripty. I zde si lze vytvořit vlastní makra, můžete měnit velikost, typ a barvu fontu, syntaxe pro 89 jazyků v základu - vše jde editovat nebo přidat nové, automatické ukládání všech otevřených souborů po nastavené době (standartně 30 sekund), oddělovač řádků (dos/win, unix, macintosh), snad všechny možné kódování včetně UTF-8, editace klávesových zkratek. Stránky projektu naleznete na http://www.jedit.org a stahovat můžete zde. Závěr - univerzální editor, na kterém můžete pracovat napříč operačními systémy.

PS Pad
(autor: Jan Fiala) Další český produkt, který je velmi podobný Programmer's Wizardu. Pokud si doinstalujete slovník CZECH, můžete využít kontrolu pravopisu. Stejně jako u PW je v levém úzkém okně otevrěn celý projekt se všemi soubory, na dolním stavovém řádku vidíte zvolené kódování,zalamování řádků a vybranou syntaxi. Záložky otevřených souborů jsou u tohoto programu v horní části - pod hlavním menu. Umí otevřít soubor v hexadecimálním tvaru, číslování řádků, neumí barevně označit vybrané řádky. )...PS PadZ kódování umí krom standartních i UNICODE i UTF-8. Také umí makra, změnu velikosti a typu fontu, šablony (velmi vítané), automatické dokončování, součástí instalace je několik desítek šablon pro základní jazyky (je možno editovat). Závěr - dobrý český produkt, velmi podobný PW. Stránky projektu http://pspad.com, download zde.

Crimson Editor
(autor: Ingyu Kang) Poslední z editorů, které zde zmíním má velmi povedenou ikonku pejska, standartní vybavení a vzhled jako PS Pad (jako by mu z oka vypadnul vzhledem i funkcemi). Projekt je otevřen v úzkém levém okně a jednotlivé otevřené soubory mají záložky nahoře pod hlavním menu. V nejspodnějším okně je možno sledovat výstupy a na stavovém řádku vidíte kódování, zalamování řádků a jiné... Umí makra, změnu typu, velikosti a barvy fontu i barvy pozadí (jsou připraveny 4 barevná schémata), barevná syntaxe pro 16 jazyků (další jdou přidat), dále si můžete nadefinovat klávesové zkratky a k nim přiřadit nejrůznější úkony, po označení celého řádku se na začátku řádku objeví malá zelená šipka a řádek změní barvu. )...Crimson EditorPokud jsou v souboru provedeny změny a tento není uložen, svítí na záložce se jménem otevřeného souboru červená dioda, po uložení změní barvu na zelenou. Závěrem - kopie PS Padu v angličtině s možností nadefinování si kláv. zkratek a označení řádků. Stránky projektu http://www.crimsoneditor.com/, download zde.
Nakonec zopakuji, že tímto článkem jsem neměl v úmyslu zmapovat všechny dostupné free editory, ale upozornit na ty zajímavé se kterými jsem přišel do styku a měl možnost je delší dobu používat. Můj favorit je jasný - PROGRAMMER'S WIZARD - univerzální pro všechny prog. jazyky a pro ladění PHP skriptů na localu vítězí JUNO + debugger. Pokud znáte nějaké jiné dobré editory přidejte odkaz.

Robert Hlobílek   02.05.2003 08:35:35   přečteno: 5701x   komentářů: 2    << zpět

Komentáře:

[1] přidáno: 04.05.2003 18:43:54

Já vyzkoušel prakticky všechny editory v článku, a pak jsem je vděčně nahradil vimem, jehož schopnosti jsem zatím jinde nenašel.

Ale vděčně vzpomínám na Programmer's File Editor, jehož vývoj autor ukončil, a nějakou dobu na jeho stránkách visela poznámka, že na něho již nemá čas.

Juno je spíše vývojové prostředí pro PHP, než editor.

Ale vim opravdu předčil všechny zde uvedené editory, a zatím jsem nenašel nic lepšího, byť jeho ovládání není "Windows like".

Přidal: Miloslav Ponkrác   


[2] přidáno: 05.05.2003 08:58:22

Zkoušel jsem VIM 6.1 a vypadá good. Z "obyčejného" texťáku se z něj v této verzi vyklubal editor s grafickým rozhraním s menu a podporou myši a kompletní lokalizací....


Přidal: Robert   



Vyhledávání

v
English version - English version

Nastavte si
Kolik zobrazovat článků na stránku


Anketa

Pohlednice
Pohlednice

Sekce

Citáty
Je snadné bojovat, kde se nikdo nebrání

Walther von der Vegelweide


Pobavte se

Alternativy

Taky moje
H-Démon
Fotohlog
2705.net - zábavní portálek
Kawasaki ER5
Games
Katalog www stránek


Info
OS:
Prohlížeč: Jiný, nezjištěno
Nadstavba:

IP: 52.90.131.200
Flash:
Java:
Real Player:
Quick Time:
Acrobat Reader:


Na čem běží
Apache server
Linux
MySQL DB
PHP powered
XHTML valid
Opera
Google
Firefox


Archiv

<--
<--
2024
březen
-->
-->
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


počitadlo w-software.com

© 2003 - 2024 Robert Hlobílek - všechna práva vyhrazena  |  w-software.com
Dřevostavba svépomocí |  Guitar Accesories |  BMW F650 GS
 |  LED bulbs
Digitální fotoaparát |  Geolokace, IP location |  Náramkové hodinky |  LED žárovky |  Minipočítače.cz |  RC modely
Cheap Android |  Cheap Watch |  Fotogalerie |  Online hry |  Burza domén |  Smartphone 1