Autodiagnostika v Linuxu
V dnešní době je v podstatě jedinou možností autodiagnostiky pod Linuxem program
OBD Auto Doctor. K dispizi je pro Linux, Windows i Mac.
Free verze tohoto programu slouží pouze k prověření funkčnosti. Pokud chcete s programem seriózně pracovat, je nutné zakoupit si licenci, která aktuálně vychází kolem 1.000 Kč.
Autodiagnostický softwate OBD Auto Doctor nemá žádné speciální nároky a rozjedete ho na každé běžné Linuxové distribuci.
Na rozdíl od Windows není nutné pro kabel s USB konektorem doinstalovávat žádné další ovladače.
OBD Auto Doctor spolupracuje s kabely typu OBD II s čipem ELM327 nebo kompatibilním. Můžete použít kabel s USB konektorem, Wifi nebo Bluetooth.
Já jsem vyzkoušel kabel s USB konektorem. Takový kabel zakoupíte za pár stovek na
čínských e-shopech nebo na
AUKRU.
V Linuxu je nutné program spouštět pod rootem. Program automaticky správně detekuje spojení na /dev/ttyUSB0.
Funkční je u evropských vozů vyrobených od r. 2001 v případě benzínového pohonu nebo od r. 2004 v případě nafty. Americké vozy od r. 1996, japonské od r. 2002 a korejské od r. 2007.
Ještě jsem narazil na opensource projekt pyOBD(pyOBD-II), poslední změna u tohoto projektu je však z r.2009 a projekt se mi nepodařilo nainstalovat z .deb balíčku kvůli závislosti na starých verzích knihoven ani rozjet python skripty ze
SourceForge.
Dalším z opensource projektů, které se mi nepodařilo vykompilovat je
FreeDiag. Jako na poslední v řadě jsem narazil na program
OBD Toolbox, u kterého sice autor uvádí, že je k dispozici i pro operační systémy Linux a BSD, ale po rozbalení staženého zipu jsou k dispozici pouze win dll knihovny a jeden exe soubor. Ten jsem sice přes wine bez problémů spustil, ale po zapojení kabelu nebyl program schopen komunikace (ttyUSB0 vs virtual COM port ve Win).
Nakonec přikládám pár obrázků, ze kterých je patrné, že program komunikuje i česky.
Robert Hlobílek 09.02.2014 16:03:52 přečteno: 12234x komentářů: 0
<< zpět